неділю, 24 січня 2016 р.

Урок математики. 4 клас



Урок математики
4 клас
Тема уроку. Поняття про швидкість. Задачі на знаходження швидкості руху. Залежність швидкості від зміни відстані при сталому часі.
Мета:
·        Формувати математичну компетентність: обчислювальну, інформаційно-графічну; логічну; ключову компетентність – уміння вчитися.
Основні завдання уроку:
·        ознайомити учнів з поняттям «швидкість руху», простими і складеними задачами на знаходження швидкості, пояснити правило знаходження швидкості руху за даними відстані і часу, вправляти у виконанні дій над іменованими числами;
·        учити користуватися графічною інформацією;
·        сприяти розвитку пам’яті, логічного мислення;
·        формувати вміння усвідомлювати, аналізувати матеріал;
·        розвивати уміння висловлювати оцінні судження та спілкуватися з однолітками з дотриманням норм спілкування;
·        виховувати ціннісне ставленнядо себе, до своїх товаришів, культуру поведінки.
Очікувані результати:
·        знати правило знаходження швидкості руху за даними відстані і часу;
·        уміти розв’язувати прості та складені задачі на знаходження відстані.
Підручник. Богданович М. В. Математика: Підручник для 4 класу. – К.: Освіта, 2015
Тип уроку: Відкриття нового знання

Хід уроку


Діяльність учителя
Діяльність учнів
Самовизначення до діяльності
-          Діти, у нас сьогодні незвичайний урок. Але я хочу, щоб ви всі досягли успіху. Ми завжди урок починаємо з того, що налаштовуємося на працю.
Вправа «Долоньки»
-Доторкніться один до одного долоньками. Подаруйте почуття впевненості в тому, що сьогодні у нас все вдасться. Підтримайте та посміхніться один одному перед роботою.
-Подивимося праворуч, подивимося ліворуч,
Посміхнемося гостям і своїм учителям.
Сідайте , будь ласка і починаємо працювати.
-Діти, щоб наш урок був успішним, що нам потрібно?
Прямуємо по сходинках знань до нових відкриттів!
Наш девіз:




Діти виконують вправу.







Відповіді дітей:підручники, зошити, ручки, знання, увага, зосередженість, пам’ять.
Хорове промовляння: Спостерігаємо! Помічаємо! Розмірковуємо! Робимо висновки!
Актуалізація опорних знань

-А почнемо ми свій урок зі слів великої людини.
Слайд 2
Ключем до всякого відкриття є знак питання.
                                                      О.Бальзак
- Чи згодні ви з таким висловом? Чому він так  сказав?
- Тоді і ми почнемо з питання. Над якою великою темою ми працюємо на уроках математики?
- Ми сьогодні відправимось у математичну експедицію, будемо працювати в парах та групах і відкривати нові знання. Але у кожної експедиції повинна бути тема. Яка буде тема нашої експедиції?
Ви дізнаєтеся, коли виконаєте завдання №1 (блакитні аркуші)
-Якщо групи готові, руки вгору. Працюємо дружно, допомагаємо один одному.
1.      Усні обчислення. Робота в групах.
Обчисліть і запишіть відповіді в порядку зростання і ви дізнаєтеся, які знання ми будемо сьогодні відкривати:
1000-800           960+240          270:3
         :5                    :60                   -45
         ∙4                    +700                +89
         +50                 -360                  :2 
          :70                   :60                  -37
          +97                  +94                :10
          ∙4                      ∙10                 +3
           400 (У)          1000 (Х)         6(Р)      
-          Яке слово вийшло?





Думки дітей.

Додавання і віднімання багатоцифрових чисел.












Діти обчислюють ланцюжки в групах (кожен учень по 1 виразу)







-          Рух.

Визначення  теми уроку. Цілепокладання
-Давайте визначимо тему нашого уроку.
-Де в житті ви зустрічаєтеся з поняттям руху?
-Діти, як ви думаєте, яка мета сьогоднішнього уроку?

-  Вірно.
- Сьогодні будемо вивчати процес руху.
Відповіді дітей (Рухається транспорт, люди, тварини, рослини, планети)
Відповіді дітей (Я думаю, що мета уроку якомога більше дазнатися про рух).
Подивимося на Слайд 3.
Що таке рух?
Рух – це переміщення в потрібному напрямку.
- Швидше здійснити математичну експедицію  і якомога більше дізнатися про  процес руху нам допоможе повітряна куля Слайд 4
-Для того, щоб центр польотів дозволив підйом і  наша куля відірвалася від землі, потрібно виконати завдання.
Знайдіть зайву величину та поясніть чому ви так вважаєте  Слайд 5
430м,40 км, 6270 дм, 425кг, 380 км
- Чому?
-Які є одиниці вимірювання довжини?
- Як ви думаєте, що таке відстань?
- Довжину або відстань прийнято позначати латинською буквою  S    ( прикріплюю знак на дошці)
-Це одна із величин, що характеризує рух, ми ж з вами працюємо над рухом.Якщо рухомийоб’єкт переміщується він долає певну відстань.
     -А тепер розташуйте ці величини у порядку зменшення. Яка величина найменша ?
Правильно , саме на 430 м  піднялась у повітря перша куля.
- Як ви думаєте, яка ще величина може характеризувати рух?
Робота в групах. Продовжить  ряд величин Слайд 6
3 хв, 240  с,5  хв, 360  с………… 
Перевіряємо.
Правильно продовжили  рядок, бо саме 10 хвилин або 600с тривав перший політ кулі.
З якими одиницями ми зараз працювали ?
-Отже, процес руху пов’язаний також із часом.
В математиці час руху прийнято позначати латинською буквою  t  ( прикріплюю знак на дошці)
-Які ще одиниці часу ми не назвали?
-Ще раз скажіть, яка ж ще величина характеризує процес руху?
Хвилинка каліграфії
- Отже, прослухайте уважно коротеньке повідомлення про першу кулю і особливу увагу зверніть на числа Слайд 7
 - До речі,а ви знаєте , що, у 1783 році французи, брати Монгольф’є, вперше здійснили запуск повітряної кулі перед Версальським палацом в присутності короля та придворних. І за 10 хвилин на 430 метрів була піднята корзина з бараном, качкою та півнем.
- Які числа ви почули в цьому повідомленні ?
- А тепер , запишіть ці числа каліграфічно в зошит .
-Ми повторили одиниці вимірювання часу та довжин, а  зараз попрацюємо в парах.Слайд
-  На партах у вас лежать жовті картки, знайдіть, будь ласка,значення виразів, відповіді записуйте на картку. Після цього звірте з сусідом по парті. Працюємо.
7дм2см+4см= (7дм6см)
35км:5год=
46с-15с= (31с)
9м8см∙3=  (27м24см)
42м :7с =
6хв9с+51с=   (7хв)
- Ви знайшли значення всіх виразів?
- Чому? В чому у вас виникло затруднення?
- Дивимося на слайд, перевіряємо відповіді
- На які групи можна розділити отримані значення виразів?
-Я стверджую, що до кінця уроку ми зможемо знайти значення останніх виразів і цьому нам допоможуть завдання , які ми будемо виконувати протягом уроку.
-Ми вирушаємо в політ Слайд
- Центр польотів передав нам дані , що ми вже піднялись на висоту 80 м за 20 секунд  . Скільки метрів пролітали за 1 с .
- Давайте поміркуємо,що будемо робити ?
-  Ми можемо знайти яку відстань пролетіла куля за 1 секунду?
- Як саме?
-Якщо за кожну секунду куля долає 4 метри , то тоді говорять , що вона рухається зі швидкістю 4м/с і записують це так 4м/с(запис на дошці) 
- Отже, швидкістю називають  відстань,яку долають за одиницю часу(с,год,хв)
В математиці прийнято позначати швидкість латинською буквою V (знак на дошці)
-Що ми тільки що зробили , щоб знайти скільки метрів пролітали  за 1секунду?
- Спробуємо скласти формулу.
(одночасно вчитель складає формулу на дошці із карток) V=S:t
Робимо висновок, для того, щоб знайти швидкість,треба відстань поділити на час.
(формула на дошці)
  Одиниці вимірювання швидкості м/с,м/хв,км/с,км/хв,км/год
Отже, що таке швидкість?
 Якою буквою позначаємо?
Як знайти швидкість?
Слайд   Зав’яжемо вузлик напам’ять.
Отже, щоб знайти швидкість, треба відстань поділити на час.(Підр. с.59)
Швидкість вимірюємо в км/год, м/с, м/хв.
Фізкультхвилинка музична
Первинне закріплення
- Де в житті ви можете застосувати вміння обчислювати швидкість?
Ви всі їздили на авто. Як називається прилад для вимірювання швидкості? Слайд
- Поясніть зміст висловлювань: Слайд
«Катер пливе зі швидкістю 22 км/год»
«Равлик повзе зі швидкістю 50 см/хв»
-Щоб куля наша набирала швидкість, треба розв’язати задачі 382(усно), підр. с 60 Слайд
- Що відомо? - Що треба знайти?
- Що треба зробити ,щоб знайти швидкість?
- Отже, швидкість велосипедиста
швидкість літака, швидкість ластівки
- Так, як знайти швидкість?
- Якими одиницями вимірюється?
- Діти ,  давайте повернемось до виразів , які ми не змогли розв’язати на початку урока. А зараз ви з ними впораєтеся? Слайд
Що ми дізнаємося таким чином?
Вирази запишіть у зошити і розвяжіть їх.
Які відповіді?
Продовжуємо говорити про швидкість. Та , щоб наша куля не втратила швидкість , треба розв’язати ще одну задачу 383 колективно
Слайд
Прочитайте, будь ласка, умову.
Скільки годин був велосипедист у дорозі?
Скільки годин був мотоцикліст у дорозі?
Яку відстань подолав велосипедист?
Яку відстань подолав мотоцикліст?
Про що запитується?
Можемо відразу дати відповідь на питання задачі?
Чому?
Розв’яжемо задачу за поданим планом.
Яка перша дія?
Яке пояснення?
Якою буде друга дія?
Яке пояснення запишемо?
Якою буде третя дія?
Отже, що треба знати , щоб знайти швидкість?
Як знайти швидкість?













Відповіді дітей.
Зайва 425кг
Бо це одиниця вимірювання маси , а всі останні одиниці вимірювання довжини
км, м, дм,см, мм
Це шлях, який треба подолати.





430 м



Час




7 хв, 480  с,9 хв,600  с


З одиницями вимірювання часу



год,доба,тиждень,місяць,рік,сторіччя

Час










1783, 10,430 












Ні
Ми не знаємо, як поділити відстань на час.
Діти відповідають фронтально.
На одиниці вимірювання часу та одиниці вимірювання відстані







Так

80:20=4 метри за секунду (запис на дошці і в зошитах) (м/с) – швидкість кулі








Ми відстань поділили на час




Діти записують формулу у зошити


Діти записують у зошити

Відповіді дітей







Водіям, машиністам, пілотам.

Спідометр


За 1 год катер пропливає 22 км
За 1 хв равлик проповзає 50 см


Час і відстань
Швидкість
Треба відстань поділити на час
28:2=14 км/год
1500:3=500 км/год 180:2=90 км/год

Треба відстань поділитина час

Так

Швидкість руху
35км:5год=7км/год
42м :7с =6м/с


Розв’язування задачі

6 годин
2 години
72 км
100км


Ні
Бо нам невідомі швидкості мотоцікліста і велосипедиста
72:6=12 (км/год) - швидкість велосипедиста
100:2=50 (км/год) – швидкість мотоцикліста
50-12=38 (км/год)
Відстань і час
Відстань поділити на час



Включення нового знання в систему знань і повторення
-Ми  піднімаємось все вище і вище. Чи можна на повітряній кулі полетіти в космос? А на чому можна? Хто з перших українських космонавтів незалежної України полетів в космос?
Слайд
Цікавинки з світу техніки      
-В космосі тіла рухаються з дуже великими швидкостями, набагато більшими, ніж на Землі. 
-Погляньте,що ви бачите? Як називається рухомий об’єкт, що досліджує нашу планету?
-Хтось знає навіщо запускають штучні супутники?
      Робота в парах (диференційований розв’язок задачі) Слайд
Та , щоб продовжити подорож треба розв’язати ще одну задачу 385
Продовжуємо говорити про швидкість.
Прочитайте задачу.
- Яка відстань між штучними супутниками? (320км)
- Яку відстань подолав супутник?(1/4)
- За який час він це зробив?(за 10с)
- Що питається в задачі?(яка швидкість супутника)
Ми з вами склали короткий запис у вигляді малюнка
Зараз пара  ЛЕГКО  ПРОСТО   розв’язує задачу самостійно за дошкою
Пара  ПОВІР У СЕБЕ  розв’язує задачу , користуючись планом
Пара СПРОБУЙ  РОЗВ’ЯЖИ працює зі мною.
- Що питається в задачі?( з якою швидкістю летів супутник)
Що потрібно знати,щоб знайти швидкість(відстань і час)
Що нам відомо в задачі про час ?(летів 10с)
А що відомо про відстань?(пролетів 1/4)
Можемо знайти ,скільки це км? (так)
Якою дією?(ділення)
Чому?(шукаємо частину від цілого)
Тепер, знаючи відстань і час , можемо знайти швидкість?(так)
Як саме?(відстань поділити на час)
Отже, яка буде перша дія?(320 :4=80(км)- відстань , яку подолав супутник
Яка друга дія?(80 :10=8(км/с)
Відповідь: супутник рухався зі швидкістю 8 км/с.
Пари закінчили розв’язувати задачу, порівняйте свій розв’язок із дошкою.
Висновок:
-Отже,що треба зробити , щоб знайти швидкість?
-Яка формула знаходження швидкості





На ракеті.

Леонід Каденюк

У космос


Космічний простір
Штучний супутник
В наукових цілях, меререологічні центри

Розв’язування задачі.




Тестові запитання:  Слайд
1. Як знайти швидкість?
А) відстань помножити на час
Б) відстань поділити на час
2.Швидкість позначається латинською буквою
А)        S               Б)         V                  В) t
3. Відстань 400м хлопчик пробіг туди і назад за 4 хв. Щоб знайти швидкість, з якою біг хлопчик треба
А) 400:4              Б)   400:2∙4               В) 400∙2:4       
-Я думаю, що ми вже занадто високо піднялись,  тому потрібно повертатися додому, але перед цим ми з вами на льоту розв’яжемо задачі на рух.
Гра «День-ніч»  Слайд
1.      Розв’яжіть задачі на рух
Ніч - слухають задачу, міркують , а при слові день - дають відповідь
1.Швидкість лева 80 км/ год, а слона 55 км/год.
На скільки швидкість лева більша, від швидкості слона? (80-55=25 км/год)
2.Заєць-русак за 2 год робігає 40 км. З яка швидкість зайця? (40:2 =20 км/ год)
3.Собака пробігає 69 км/год, а вовк 64 км/год.
На скільки кілометрів швидкість вовка менша, ніж швидкість собаки?
(69-64=5 км/ год)
Рефлексія діяльності Слайд
Ось ми і приземлились !
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик,діти,не простий,
Кубик,діти,чарівний.
Він доріжку прокладає
Знання ваші перевіряє.
 -Зараз проведемо” кубування” знань .
-У мене є різнокольорові квадрати.  Кожен з вас вибере один квадратик. Який колір ви оберете, на таке питання будете відповідати.
Таким чином ви перевіряєте знання по сьогоднішній темі.
Питання
Що таке швидкість?
Як позначається швидкість?
Якими одиницями вимірюється швидкість?
Як знайти швидкість?
Якою формулою знаходимо швидкість?
Що записують так: 60  км/год?



Усні відповіді дітей(фронтально)












Усні відповіді дітей


Висновок:
- Отже, яку тему ми сьогодні вивчали на уроці?
- Які ми ставили задачі?
- Як ви гадаєте ми досягли поставленої мети?
Учням пропонується закінчити вислови.
Я дізнався …
Я навчився…
Зрадів тому, що…
Розумію зміст…
Домашнє завдання
Вивчити  правило на с.59
№№387,389 (пояснення вчителя)
За бажанням друк. зошит с.34 №4

Побажання гостям
Давайте ігостям ми висловимо свої побажання (З імітацією рухів)
-          Побажаємо, щоб були сильними. Якими?
-          І веселими. Якими?
-          І красивими. Якими?
-          І настрій у всіх був який?

































Підсумок уроку
Чи справдилися, діти, ваші очікування?
Продовжіть думку
Я сьогодні навчився…
Я дізнався…
Найкраще мені вдалося…









































Питання
Що таке швидкість?
Як позначається швидкість?
Якими одиницями вимірюється швидкість?
Як знайти швидкість?
Якою формулою знаходимо швидкість?
Що записують так: 60км/год?
Висновок:
- Отже, яку тему ми сьогодні розглянули на уроці?
- Які ми ставили задачі?
- Як ви гадаєте ми досягли поставленої мети?
Учням пропонується закінчити вислови.
Я дізнався …
Я навчився…
Зрадів тому, що…
Розумію зміст…
Домашнє завдання
387,389,вивчити правило на с.59




Відповіді дітей















-          Ось такими!
-          Ось такими!
-          Ось такими!
-          Ось такий!












Немає коментарів:

Дописати коментар